نقش عناصر میکرو در کشاورزی

نقش مواد ریز مغذی در کشاورزی

کشاورزی متعارف بر مواد مغذی (عناصر میکرو) نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) تمرکز دارد. گیاهان نیاز زیادی به  N، P و K دارند. با این حال، آنها قادر به دستیابی به حداکثر توان بالقوه بدون مواد ریز مغذی نیستند. ترکیبات معدنی زیادی وجود دارد که برای گیاهان به غیر از  N، P و K ضروری هستند. صرف نظر از مقدار مورد نیاز، این عناصر میکرو برای عملکرد بهتر گیاه و انجام فتوسنتز کاربرد دارند. مزایای مواد مغذی میکرو بسیار زیاد است. در واقع، حضور کافی این مواد کمک می کند تا نقش عناصر اصلی نیز بهتر شود.

در گیاهان کمبود ریزمغذی یک اختلال گیاهی فیزیولوژیکی است که هنگام کمبود یک میکرومغذی در خاک اتفاق می‌افتد. میکرو مغذی‌ها به وسیلهٔ مقادیر کم مورد نیاز گیاه از درشت مغذی‌ها (نیتروژن، فسفر، گوگرد، پتاسیم، کلسیم و منگنز) تشخیص داده می‌شوند.

عناصر میکرو

چند مثال از عناصر میکرو

به عنوان مثال، منیزیم (Mg) به پروتئین سازی گیاه کمک می کند و میزان فتوسنتز را افزایش می دهد. مواد مغذی میکرو در تسهیل بسیاری از عملکردهای حیاتی گیاه و افزایش انتقال قند، مقاومت در برابر ریشه و ایمنی کلی گیاه بسیار مهم هستند. مهمترین این مواد مغذی میکرو عبارتند از آهن (Fe)، بور (B)، روی (Zn)، منگنز (Mn)، مس (Co)، مولیبدن (Mo).

بور برای انتقال کربوهیدرات ها از طریق سیستم گیاهی برای کمک به تشکیل و پر کردن میوه ها حیاتی است. بور همچنین عنصری حیاتی برای زندگی میکروبی در خاک است. روی و منگنز برای تولید مثل و تشکیل دانه مناسب هستند. بسیاری از مواد معدنی کشف شده در گیاهان قادر به تولید ترکیبات گیاهی کامل هستند که به طور طبیعی ضد آفات و بیماری ها عمل می کنند.

ترجمه شده از Asgol 

جهت مشاهده انواع محصولات میکرو به این صفحه مراجعه کنید.

keyboard_arrow_up