بیماری های گیاهان: بادزدگی

بادزدگی بیماری است که به وسیله پاتوژن قارچی Phytophthora Infestans به وجود می آید. سیب زمینی و گوجه فرنگی مهمترین محصولاتی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند. زمانی که این بیماری شایع می شود می تواند کلیه محصولات را از بین ببرد.

بیماری های قارچی گیاهان

علائم بادزدگی:

علائم این بیماری ممکن است در برگ، ساقه و میوه گوجه فرنگی و درون سیب زمینی ظاهر شود.

 • این بیماری در برگ با زخم های کوچک یا لکه های آبکی شروع می شود و بعدا به شکل لکه های قهوه ای در آمده و در نهایت برگ را از بین می برد.
 • آلودگی ساقه به شکل لکه های قهوه ای تیره ای نمایان می شود که این لکه ها دارای لبه های مشخص می باشند.
 • بر روی میوه گوجه فرنگی لکه های قهوه ای رنگی ظاهر می شوند که ممکن است زبر یا برآمده باشند.
 • زمانی که سیب زمینی آلوده شود، بافت درونی آن دارای لکه های قرمز یا قهوه ای کمرنگ شده و بر روی سطح آن نیز لکه های سطحی کم رنگ و کم عمقی پدید می آید.

بیماری های قارچی گیاهان

گسترش بادزدگی:

 • در هوای مرطوب و بارانی پوششی سفید از هاگ در سطح زیرین برگ آلوده بر روی سطح شاخه و بر روی لکه های میوه گوجه فرنگی پدید می آید. بر روی سطح خارجی سیب زمینی آلوده نیز این پوشش سفید دیده می شود. این هاگ ها توسط باد، باران بادی یا ترشح آب پخش می شوند.
 • در هوای گرم و خشک هاگ گذاری و پخش هاگ صورت نمی گیرد و قارچ مرتبط با این بیماری تنها در بافت زنده گیاه باقی می ماند. در این مناطق قارچ Phytophthora Infestans زمستان را درون سیب زمینی های فریز نشده یا گیاهان گلخانه ای می گذراند.

بیماری های قارچی گیاهان

کنترل بادزدگی:

 • برای کشت سیب زمینی از دانه های پاک و برای کاشت گوجه فرنگی از نشاء های سالم استفاده نمایید. کاشت گونه های مقاوم تر به ریشه کن کردن این بیماری کمک می کند.
 • در طول فصول مختلف گیاهان مزرعه خود را چک کنید و مراقب علائم و نشانه های بادزدگی باشید. درصورتی که این بیماری به درستی تشخیص داده شود می توان با استفاده از قارچ کش ها مانع از گسترش آن شد. اگر گیاهی به این قارچ آلوده شود باید آن را مانند زباله دفع کرده یا در خاک مدفون نمود.
 • زمان خیس ماندن سطح برگ ها را کاهش دهید، چرا که وجود آب بر روی سطح برگ برای هاگ ضروری است. با ایجاد فضای کافی بین گیاهان و یا هرس کردن و بستن گونه های نامنظم، گردش هوای مناسبی ایجاد نمایید. از آبیاری هوایی اجتناب کنید یا اگر از این روش استفاده می کنید صبح زود را به این کار اختصاص دهید.
 • مراعات اصول بهداشتی و از بین بردن گیاهان آلوده در طول فصل رشد باعث کاهش تعداد هاگ ها و مواد تلقیحی می شود. در مورد سیب زمینی نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که بافت سیب زمینی می تواند تا مدت ها منبع مناسبی برای هاگ ها باشد. باید مطمئن شوید سیب زمینی هایی که قرار است کمپوست شوند بافت زنده ای نداشته باشند.
 • گاهی اقات پیشگیری از بادزدگی مستلزم استفاده از قارچ کش می باشد. برای این کار محصولات مختلفی از جمله محصولات کنترل بیولوژیک، محصولات بیورشنال و محصولات شیمیایی موجود می باشد. سعی کنید کنترل شیمیایی را زمانی انجام دهید که کلیه روش های دیگر شکست خورده باشد.

محصولات پیشنهادی:

 

keyboard_arrow_up