انتخاب کود کشاورزی

انتخاب کود کشاورزی

مهمترین معیارهای انتخاب کود کشاورزی:

امروزه تعداد زیادی از شرکت ها مبادرت به تولید انواع کودهای کشاورزی می کنند ولی از آنجا که در اکثر موارد این محصولات دارای شباهت های بسیاری هستند، انتخاب بهترین کود کشاورزی در بسیاری از مواقع برای مصرف کنندگان مشکل است. حتی در برخی از موارد به دلیل تنوع و گستردگی محصولات، کشاورزان کودهای اشتباه را مصرف می کنند. معیارهای انتخاب کود کشاورزی بسیار زیاد می باشد ولی می توان در انتخاب کود موارد مهم را در نظر گرفت.

انتخاب کود کشاورزی

قبل از انتخاب کود کشاورزی باید ابتدا از شرایط خاک اطلاع داشت. برای اینکار روش های متعددی وجود دارد که دقیق ترین آن انجام آزمون خاک توسط آزمایشگاه می باشد. برای اینکار باید از قطعات متعدد و اعماق مختلف (بر اساس گیاه کشت شده) از زمین کشاورزی نمونه تهیه کرد و آنها را برای آزمایشگاه ارسال نمود.

پس از مشخص شدن کمبود های زمین، باید موارد مدیریتی را برای جبران کمبود اعمال کرد. جبران کمبود کود باید بر اساس مرحله رشدی گیاه کشت شده یا گیاهی که قصد کشت آن را داریم، اقلیم منطقه و قیمت کود کشاورزی انجام شود.

همچنین برخی از کودهای کشاورزی در انواع فرم ها هستند که هر کدام مزایا و معایبی را در پی دارند. به عنوان مثال در مورد نیتروژن به عنوان مهمترین عنصر تغذیه گیاهی، می توان آن را در 3 فرم اوره، نیترات و آمونیوم استفاده نمود. یا در مورد کود آهن می توان آن را به صورت کلات آهن یا سولفات آهن استفاده کرد که این موضوع بستگی به نتایج ارسالی از آزمایشگاه و pH خاک دارد. با توجه به پیچیدگی این موضوع برای کشاورزان، پیشنهاد می شود مصرف کود کشاورزی زیر نظر کارشناسان و یا با استفاده از تجربه افراد محلی انجام شود.

نکته جالب این است که در بسیاری از موارد، خاک ها دچار فقر مواد غذایی نیستند ولی به دلایلی این موارد جذب نمی شوند. در این موارد با مشورت با کارشناسان می توان دلیل این مشکل را یافت و نسبت به رفع آن بدون استفاده از کود کشاورزی اقدام نمود.

انتخاب صحیح کود کشاورزی نه تنها باعث حل مشکل تغذیه می شود، بلکه باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها نیز می شود. به همین دلیل کود کشاورزی به عنوان پیشگیری کننده از بیماری ها و آفات شناخته می شود.

جهت دریافت مشاوره، با کارشناسان آگراکو تماس بگیرید:

انتخاب کود, بهترین کود کشاورزی, کود کشاورزی

keyboard_arrow_up